پیش دبستان و دبستان غیردولتی دخترانه میرداماد واقع در شهرری

معرفی کتاب داستان

 

شناسنامه کتاب
عنوان اصلی: ۲۰۱۰. What's the big idea, Molly
نویسنده: Valeri Gorbachev  والری گورباچف
تصویرگر: Valeri Gorbachev  والری گورباچف
برگردان:  شیوا حریری
پدیدآورندگان:  والری گورباچف   شیوا حریری
ناشر: چشمه
سال نشر:  ۱۳۹۷

نگارنده: فریبا دیندار

انگار روز خوبی برای فکر کردن نیست! مولی نمی‌تواند شعر بنویسد و دوستانش، خرگوشی و غازی و قورقوری و پیگی، ایده‌ خوبی برای هدیه‌ تولد لاکی ندارند. اما یک فکر خوب از راه می‌رسد! آن‌ها با‌هم کار می‌کنند و بهترین هدیه را برای دوستشان می‌سازند؛ یک هدیه‌ خیلی خیلی مخصوص.
والری گورباچف، نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودکان در کتاب «چه فکر خوبی، مولی!» ضرورت هم‌فکری و مشارکت را دست‌مایه‌ داستانش قرار می‌دهد و با زبانی ساده و شیرین داستان شخصیت‌هایی را به تصویر می‌کشد که تصمیم دارند به مناسبت تولد دوستشان، بهترین هدیه‌ دنیا را به او بدهند اما با یک مانع بزرگ رو به رو هستند: هیچ ایده‌ای ندارند!

گورباچف در این داستانِ تصویری به مخاطب کودک می‌آموزد که بیشتر وقت‌ها این هم‌فکری کردن، مشارکت و همکاری است که گره‌های زندگی را باز می‌کند و مسیر هموارتری را پیش رویمان می‌سازد.

 

 

 

شناسنامه کتاب

عنوان اصلی:  Ich geh doch nicht mit jedem mit!‎
نویسنده:  Dagmar Geisler   داگمار گایسلر
تصویرگر:  Dagmar Geisler  داگمار گایسلر
برگردان:  منیژه نصیری
پدیدآورندگان:  داگمار گایسلر    منیژه نصیری
ناشر:  ﭘیک ادبیات
سال نشر: ۱۳۹۷ 
نگارنده معرفی کتاب: ماندانا کمالی سروستانی

 کتاب «من با هر کسی نمی روم» از مجموعه کتاب‌های مهارت‌های خودمراقبتی با گونه داستانی به کودک آموزش می‌دهد که از خود در برابر افراد غریبه و کسانی که به خوبی نمی‌شناسد مراقبت کند.

 شخصیت اصلی کتاب دختربچه‌ای به نام «لو» است که بعد از تعطیلی مهدکودک منتظر مادرش ایستاده است و در مقابل پیشنهادهای افراد مختلف برای رساندن او به خانه شروع به بررسی میزان شناخت خود از آن‌ها می‌کند و با آموزش‌هایی که والدین به او داده‌اند تصمیم می‌گیرد که با چه کسانی نباید برود. در نهایت با برادرش که بنا به آموزش مادرش و او شناخت کافی که از او دارد به خانه می‌رود.

مهارت مراقبت از خود برای کودکان در زمان رشد اجتماعی‌شان بسیار ضروری است و کتاب «من با هر کسی نمی روم» می‌تواند به والدین در تمرین این مهارت با فرزندان‌شان کمک کند.

تصاویر کتاب زیبا و جذاب و با متن همراه هستند. در ابتدای و انتهای کتاب فهرستی است که می‌تواند نمونه بسیار خوبی برای والدین در شناساندن افراد قابل اعتماد به کودک باشد.